Koç Üniversitesi’ne kayıt yaptırmış öğrencilerin bölümlerinde eğitimlerine başlayabilmeleri için Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına girip geçer puan almaları veya yeterliliklerini gösteren, üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunmaları gerekmektedir.

Seviye Belirleme Sınavı ve Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (KUEPE)  

Koç Üniversitesi’ne kayıt hakkı olan ve kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamayan öğrenciler ilk olarak İngilizce seviyelerinin belirlenmesi için Seviye Belirleme Sınavı’na girerler. Seviye Belirleme Sınavı dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisini ölçen çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Seviye Belirleme Sınavı 9 Eylül 2021 Perşembe günü saat 10:00’da ve 10 Eylül 2021 Cuma günü saat 10:00’da çevrimiçi (online) olarak ve çevrimiçi (online) gözetmenlik eşliğinde olacaktır. Kayıt sürecini henüz tamamlamamış veya kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamayan ya da hazırlık okumaya karar vermiş olanlar da dahil olmak üzere kayıt yapma hakkı olan tüm öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir. Sınava gireceklerin listeleri ve sınav ile ilgili detaylı bilgi 7 Eylül 2021 Salı günü saat 17:00’de ELC web sitesinde duyurulacaktır. Bu bilgiler, öğrencilere verilen KU elektronik posta adreslerine ve kişisel elektronik posta adreslerine de iletilecektir. Öğrencilerimizin bu alanlara iletilen bilgileri sürekli takip etmeleri gerekmektedir.

Seviye Belirleme Sınavı sonuçları 10 Eylül 2021 Cuma 20:00’de ELC web sitesinde duyurulacaktır. Bu sınavdan yeteri kadar yüksek puan alamayanlar, sınav sonuçlarına göre İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim görmek üzere en doğru seviyeye yerleştirileceklerdir. Yeteri kadar yüksek puan alan öğrenciler, 11-15 Eylül 2021 tarihleri arasında çevrimiçi (online) olarak ve çevrimiçi (online) gözetmenlik eşliğinde yapılacak olan Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına (KUEPE) katılabileceklerdir. KUEPE dört ana beceri olan ‘okuma, dinleme, yazma ve konuşma’ ve gramer ve kelime bilgisini ölçmektedir. KUEPE sınav içeriğiyle ilgili detaylı bilgi için ELC web sitesini ziyaret edebilirsiniz. KUEPE aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır:

11 Eylül 2021 Cumartesi                   13:00               Yazma bölümü
13 Eylül 2021 Pazartesi                     10:00              Okuma, Dil bilgisi, Dinleme bölümleri
14-15 Eylül 2021 Salı, Çarşamba    9:00-17:30    Konuşma bölümü (10 dak. randevu şeklinde)

KUEPE süreçleri ile ilgili detaylı bilgi 8 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 17:00’de ELC web sitesinde duyurulacak ve öğrencilerin KU elektronik posta adreslerine ve kişisel elektronik posta adreslerine iletilerek paylaşılacaktır.

Çevrimiçi verilecek bu sınavlara girmek öğrencilerimizin rızasına bağlıdır ve bu nedenle onam alınacaktır. Sınavların verileceği dijital ortam ve kurallar, özel yaşam ve aile yaşamının mahremiyeti ile kişisel verilerin korunmasına ilişkin esaslara saygı temelinde uygulanacaktır ve sınav esasları ve teknik gereksinimler ile ilgili detaylı bilgi ELC web sitesinde mevcuttur.

KUEPE sonuçları 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 18:00’de ELC web sitesinde açıklanacaktır. KUEPE’nin tüm bölümlerinden toplamda 100 üzerinden 60 alan öğrenciler bölümlerine kayıt yaptıracaktır. KUEPE’ye girip 100 üzerinden 60’dan düşük puan alan öğrenciler KUEPE ve Seviye
Belirleme Sınavı sonuçlarına göre en doğru seviyeye yerleştirildikten sonra, seviyelerine bağlı olarak, en az bir dönem hazırlık programında eğitim göreceklerdir. Öğrencilerimizin bu sınavlara girmeleri, dil becerilerine en uygun seviyeye yerleştirilip akademik olarak başarılı olmalarını sağlayacak olan eğitimi almaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Kabul Edilen Dış Sınavlar

Öğrenciler aşağıdaki sınavlardan birinden belirtilen asgari puanı aldıkları takdirde, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutularak öğrenimlerine birinci sınıftan başlayabileceklerdir.

 • YDS / E-YDS: 100 üzerinden 80. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • TOEFL IBT*: 80 / 20 (Yazılı bölümden): Eğer öğrenci sınava yurt dışında girmişse Üniversite Yönetim Kurulu’na sınavının kabulü için dilekçe yazabilir. My Best Scores uygulaması kabul edilmemektedir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
 • PTE Academic* (Pearson Test of English): 90 üzerinden 67. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
 • CAE/CPE*: Grade of C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

* Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi 6. madde 3. fıkra d bendi uyarınca uluslararası bir yabancı dil sınavına eşdeğerlik verilmesinde ve sürdürülmesinde sınavın Türkiye’de yapılıyor olması halinde devlet üniversitelerine ait binalarda yapılması şartı bulunmaktadır.

Geçerli bir TOEFL puanı olanların, TOEFL merkezini arayarak sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna postalatmaları gerekmektedir. Koç Üniversitesine gönderilen öğrenci kopyası geçerli belge olarak kabul edilmez. Ancak kayıt tarihine kadar resmî belgenin Üniversiteye ulaşmaması ihtimaline karşı, var ise öğrenci kopyanızı kayıtta paylaşmanız gerekecektir. Bu durumda sizden, en geç bir ay içinde Üniversitemize ulaşacak şekilde TOEFL merkezinden sonuç belgenizin postalanacağını taahhüt eden bir belge imzalamanız istenecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • KU elektronik posta adresime mailler gelmiyorsa ne yapmalıyım?

Öncelikle Spam kutusunu kontrol etmenizi ve en kısa zamanda IT birimimizden destek almanızı öneririz. IT iletişim bilgileri: IT@ku.edu.tr Tel: +90 212 3381111

 • Çevrimiçi (online) sınavlara girmek için ne gibi bir hazırlık yapmam gereklidir?

Çevrimiçi (online) sınav esasları ve teknik gereksinimler ile ilgili detaylı bilgi ELC web sitesinde mevcuttur. Öğrencilerin bu dokümanları dikkatle okumaları ve gerekli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

 • Blackboard sistemine nasıl giriş yapabilirim?

7 Eylül 2021 Salı günü saat 17:00’de ELC web sitesinde Zoom ve Blackboard sistemlerine erişim ve kullanım konularında temel bilgi edinebileceğiniz bir webinar kaydı ile ilgili bilgi paylaşılacaktır.
Seviye Belirleme Sınavı tarihinizden bir gün önce mutlaka bu sistemlere giriş yapabildiğinize emin olunuz.

 • Seviye Belirleme Sınavı’na girmem şart mı? Bu sınava girmeden KUEPE sınavına girebilir miyim?

Seviye Belirleme Sınavı’na girmeniz gerekmektedir. Sadece Seviye Belirleme Sınavı’na girip sınavdan yeterince yüksek puan alan öğrenciler KUEPE sınavına girebilir.

 • Dışarıdan kabul ettiğiniz sınavlara girmeden önce veya geçerli bir sınavı sunmak için de Seviye Belirleme Sınavı’na girmem gerekiyor mu?

Kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, yukarıda detayları belirtilen geçerli bir dış sınav sonucu sunarsanız böyle bir gereklilik yok. Ancak kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamazsanız veya sunduğunuz sınav sonucunun geçerlilik koşullarını karşıladığından emin değilseniz mutlaka Seviye Belirleme Sınavı’na girmeniz gerekmektedir.

 • Seviye Belirleme Sınavı’na bir kereden fazla girebilir miyim?

Hayır. Yalnızca bir kere girebilirsiniz.

 • İngilizce seviyem oldukça düşükse ve en alt seviyeden başlamak istiyorsam da Seviye Belirleme Sınavı’na girmem gerekli mi?

Evet, gerekli. İngilizce seviyenizin ne olduğunu belirlememiz ve sizi en doğru ve güvenilir şekilde programa dahil etmemiz için bu sınava girmeniz gerekmektedir. Sınava girmeden en alt seviyeye yerleştirme söz konusu değildir.

 • Seviye Belirleme Sınavı’nın bir örneği var mı? Bu sınava çalışmalı mıyım?

Bu sınavın çalışma örneği yoktur ve özel bir çalışma gerektirmez. Yaklaşık 45 dakika süren, farklı zorluk seviyesinde 80 çoktan seçmeli sorudan oluşan Seviye Belirleme Sınavı, dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisini ölçer. Bu sınav öğrencinin hazırlık atlamasını değil, mevcut İngilizce seviyesini ölçmeyi hedefler. Bu nedenle, öğrencilerin yapabildikleri tüm soruları yapmaları en doğru seviyeye yerleştirilmeleri bakımından oldukça önemlidir.

 • KUEPE sınavının bir örneği var mı?

KUEPE içeriği detaylı olarak ELC web sitesinde bulunmaktadır. KUEPE’ye girmeye hak kazanan öğrencilerimiz için 11 Eylül 2021 Cumartesi saat 16:00 – 13 Eylül 2021 Pazartesi saat 08:00 arası okuma, dil bilgisi ve dinleme bölümlerinden oluşan bir örnek sınav Blackboard sisteminde açık olacaktır. Bu örnek sınavın amacı sınav formatına aşina olmaktır. Örnek sınav sonuçlarının gerçek sınav sonuçlarını yansıtması söz konusu değildir. Öğrenciler kendi zamanlarında bireysel olarak Blackboard sistemine girip bu sınavı deneyimleyebileceklerdir. Bu örnek sınavla ilgili detaylı bilgi 11 Eylül 2021 Cumartesi saat 15:30’da öğrencilerin KU elektronik posta adreslerine ve kişisel elektronik posta adreslerine iletilecektir. Yazma ve konuşma bölümleri için sınav örneği olmayacaktır.

 • KUEPE sınavının tekrarı veya telafisi var mıdır?

Hayır. KUEPE sınavının tekrarı yoktur ve herhangi bir sebeple giremeyenler için telafisi yoktur. Sınava girememe durumunda üniversite tarafından kabul edilen dış sınavlardan akademik takvimde belirtilen son tarihe kadar geçerli sonuç sunmanız durumunda bölüme başlama hakkınız vardır.

 • Ne zamana kadar geçerli bir İngilizce sınav sonuç belgesi getirme ve bölüme başlama hakkım var?

Akademik takvimde belirtildiği üzere Güz 2021 derslerinin başladığı hafta 29 Eylül 2021 Çarşamba tarihine kadar öğrenciler dışarıdan kabul ettiğimiz sınavlardan almış oldukları geçer puanları sunarak 1.sınıfa başlayabilirler.

 • İngilizce Hazırlık Okulu’nda kaç seviye vardır?

Toplam dört seviye vardır:

 • Foundation (Başlangıç)
 • Pre-Intermediate (Orta-altı)
 • Intermediate (Orta)
 • Upper Intermediate (Orta-üstü)
 • Hangi seviyeye yerleştiğimi ne zaman öğreneceğim?

Bu bilgiler 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 12:00’de ELC web sitesinde açıklanacaktır.

 • İngilizce Hazırlık Programı ile ilgili detayları nerede bulabilirim?

Program hakkında sorularınız için öncelikle ELC web sitesini ziyaret edebilir, orada cevabını bulamadığınız sorularınız için ELC@ku.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversitemize hoş geldiniz. Akademik hayatınız boyunca başarılar dileriz.
İngilizce Dil Merkezi Direktörlüğü